Czym jest Olimpiada Wiedzy o Mózgu

Patronat

Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne  

 

 


 

VII Olimpiada Wiedzy o Mózgu

Z przyjemnością zauważamy, że zainteresowanie Olimpiada Wiedzy o Mózgu pośród uczniów szkół ponadpodstawowych z roku na roku jest coraz większe.

Komitet Główny VII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu ustala następującą literaturę do zastosowania w przygotowaniu się do VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu:

Rusza indywidualna rejestracja uczniów do VII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu. Rejestracja indywidualna uczestnika odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną pod podanym niżej linkiem: https://cet.pum.edu.pl/rejestracja-uczniow

Wzorem lat poprzednich, wszystkie etapy VII Olimpiady Wiedzy o Mózgu w części testowej zostaną przeprowadzone drogą elektroniczną na platformie Centrum Egzaminów Testowych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przy czym etap centralny stacjonarnie. 

W VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu postanowiliśmy, że zgłoszenie Szkoły do Olimpiady odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie na stronie Centrum Egzaminów Testowych PUM: https://cet.pum.edu.pl/rejestracja-szkoly  w nieprzekraczalnym terminie do 15 października 2024 r. Po tym terminie skontaktujemy się z Państwem. 

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2024/2025 odbieramy coraz więcej zapytań, czy w tym roku będzie Olimpiada Wiedzy o Mózgu? Otóż wszem i wobec zawiadamiamy wszystkich, że VII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Mózgu  rusza pełną parą.

Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka w Szczecinie oraz Samodzielna

Pracownia Neurokognitywistyki Stosowanej i Logopedii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie  zapraszają każdego roku uczniów szkół średnich i policealnych do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu. Jest to przedsięwzięcie posiadające już wieloletnią tradycję i wysoką renomę. 

Olimpiada Wiedzy o Mózgu to wydarzenie edukacyjne, które ma na celu popularyzację wiedzy na temat funkcjonowania mózgu oraz neurobiologii. Uczniowie szkół średnich mają szansę na sprawdzenie swojej wiedzy w różnych dziedzinach związanych z mózgiem, takich jak neuroanatomia, neurofizjologia, psychologia czy neurologia.
Innymi celami Olimpiady jest zwiększenie zainteresowania tematyką mózgu i układu nerwowego, zachęcanie uczniów do pogłębiania wiedzy w dziedzinach naukowych, a także rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia oraz pracy w grupie. Udział w Olimpiadzie może znacząco wpłynąć na przyszłą karierę uczestników, otwierając przed nimi drzwi do studiów w dziedzinach związanych z naukami przyrodniczymi, medycyną oraz psychologią.

Olimpiada wspierana jest przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, a dwóch laureatów Olimpiady zgodnie z uchwałą Senatu uzyskuje prawo do studiowania na wybranym przez siebie kierunku w PUM w Szczecinie z pominięciem procedury rekrutacyjnej.

Zawody Olimpiady są trzystopniowe:

•    I stopień szkolny - w szkołach macierzystych
•    II stopień – okręgowy w ustalonych okręgach
•    III stopień centralny – finałowy w Auli Głównej PUM w Szczecinie składający się z dwóch etapów, pisemnego – rozwiązanie testu i ustnego – odpowiedzi na pytania problemowe.

Zgodnie z Regulaminem Finał Olimpiady Wiedzy o Mózgu składa się z dwóch części: część pierwsza pisemna oraz część druga ustna do której przechodzi dziesięciu uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów w części pisemnej. Część ustna polega na rozmowie z jedną z dwóch Komisji Egzaminacyjnych powołanych spośród członków Komitetu Głównego Olimpiady na wylosowane dwa tematy. Pierwszy temat to pytanie z neurobiologii, drugi dotyczy interpretacji cytatu lub obrazu (do wyboru).

Szkoły, które zgłoszą swój akces, otrzymują wytyczne dotyczące rejestracji uczestników oraz terminu przebiegu wszystkich etapów Olimpiady. Regulamin olimpiady, wykaz literatury oraz bieżące wiadomości dotyczące kolejnych edycji Olimpiady Wiedzy o Mózgu zawsze znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich i policealnych do wzięcia udziału.

 

Back to Top